NUJ LEADERSHIP

Chris Isiguzo

National President

Alhassan Yahaya Abdullahi

Deputy National President

Achike Gregory Chude

National Secretary

Bamidele Atunbi

National Treasurer

Ladi Emmanuel

National Internal Auditor

Samuel Dada

National Financial Secretary

Aisha Ibrahim

National Chairperson, NAWOJ

Zonal Leaders

Zone A

Vice President  – Tukur Umar Muh’d

Secretary –  Abdulrazak Bello Kaura

National Trustee –  Garba Muhammad

Zone B

Vice President  – Ronke Afebioye Samo

Secretary – Alege Abdulrasaq

National Trustee  – Adebayo Akamo

Zone C

Vice President – Emmanuel Ifesinachi

Secretary – Ezenwa Adiuku

National Trustee  – Innocent Igwe

National Ex-Officio  – Rex Arum

Zone D

Vice President  – Christopher Atsaka

Secretary  – Abdul S, Aji

National Trustee  – Usman Muh’d Musa

National Ex-Officio  – Nancy Nguveren Orshi

Zone E

Vice President – Zare Baba

Secretary – Sulaiman Baba Gimba

National Trustee  – Lynn Adda

National Ex-Officio  – Abubakar Musa Waziri

Zone F

Vice President – Opaka Dokubo

Secretary – John Angese

National Trustee  – Abimbola Oyetunde

National Ex-Officio  – Micheal Ikeogwu

State Council

Abia

Chairman – Victor E, Ndukwe

Secretary – Ikechukwu Onuegbu

Adamawa

Chairman – Ishaka Donald Dedan

Secretary – Fidelis Jockthan

Akwa Ibom

Chairman – Amos Etuk

Secretary – Dominic Akpan

Anambra

Chairman – Emeka Odogwu Emeka

Secretary – Ofodile Aloysius

Bauchi

Chairman – Umar Sa’idu

Secretary – Isah Garba Gadau

Bayelsa

Chairman – Samuel Numonengi

Secretary – Ogio Ipigansi

Benue

Chairman – ???

Secretary – ???

Borno

Chairman – Dauda Iliya

Secretary – Ali Ibrahim Chiroma

Cross River

Chairman –  Archibong Bassey

Secretary – Micheal Abang

Delta

Chairman – Churchill Oyewo

Secretary – Victor Sorokwu

Ebonyi

Chairman – Nwafor Samson Chinedu

Secretary – Nnamdi Akpa

Edo

Chairman – Festus Alenkhe

Secretary – Andy Egbon

Ekiti

Chairman – Kayode Babatuyi

Secretary – O’seun Ogunsakin

Enugu

Chairman – Sam Udekwe

Secretary – Ifeoma Amuta

Gombe

Chairman – Saidu Bappa Malala

Secretary – Danjuma Kala

Imo

Chairman – Ifeuanyi Nwanguma

Secretary – Treasure Ihechi-Nwamah

Jigawa

Chairman – Garba Mohammed

Secretary – Larai Musa

Kaduna

Chairman – Asma’u Yawo Halilu

Secretary – Gambo Santos

Kano

Chairman – Abbas Ibrahim

Secretary – Abba Murtala

Katsina

Chairman – Tukur Hassan Dan-Ali

Secretary – Abdullatif Yusuf

Kebbi

Ag.Chairman – Garba Muhammad Yeldu

Secretary – Abubakar Attahiru

Kogi

Chairman – Ademu Seidu Haruna

Secretary – Olusegun Ayindero Oyenibi

Kwara

Chairman – Ahmed Lanre Abdulateef

Secretary – Omotayo Ayanda

Lagos

Chairman – Adeleye Ajayi

Secretary – Tunde Olalere

Nasarawa

Chairman – Salihu Mohammed Alkali

Secretary – Sunday John

Niger

Chairman – Abu Nmodu

Secretary – Usman Muhammad Chiji

Ogun

Chairman – Wale Olanrewaju

Secretary – Bunmi Adigun

Ondo

Chairman – Adegbite Leke

Secretary – Olaoluwa Meshack

Osun

Chairman – Wasiu Ajadosu

Secretary – Adeyemi Aboderin

Oyo

Chairman – Ademola Babalola

Secretary – Sola Oladapo

Plateau

Chairman – Ayuku Pwaspo

Secretary – Mary Replong Domtur

Rivers

Chairman – Stanley Job, Stanley

Secretary – Ike Wigodo

Sokoto

Chairman – Dalhatu Abdullahi

Secretary – Mohammed Nasir Bello

Taraba

Chairman – Eliud Jen Matthew

Secretary – Denis Gilenya Appolos

Yobe

Chairman – Rajab Mohammed

Secretary – Alhassan Sule Mamudo

Zamfara

Chairman – Ibrahim Musa Maizare

Secretary – Ibrahim Ahmed Gada

Abuja FCT

Chairman – Patrick Osadebamwen

Secretary – Ochiaka Ugwu

National Secretariat Staff

Driver – David Ikechukwu

Computer Operator – Godwin Asuquo

Admin Officer – Ishiaku Madaki

Assistant National Secretary/Head Programs – Tita Onyebuchi, Nze

Assistant National Secretary – Akorede

Appointees:

SSA Zone C: Boniface Okoro

SSA Zone D: Ismaila Favu

SSA Zone E: Peter Mele